Skip to content

15 Cannonball DrBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block114.48
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,760
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,600
37%
Improvement Value:$150,400
63%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,085+2.3%
2024$6,928+3.8%
2023$6,674+0.5%
2022$6,643+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft1,760DeedBook 19050, Page 1513Recorded6/2/2022

Property Sale

Sale
$112,400
DeedBook 10836, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$408,000
DeedBook 10325, Page 78

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 5287, Page 176

Property Sale

Sale
$778,800
DeedBook 4494, Page 359