Skip to content

25 Cannonball DrBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 2020

Property Information

Block114.48
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,940
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,800
33%
Improvement Value:$178,900
67%
Total Assessment$267,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,969+2.3%
2024$7,793+3.8%
2023$7,506+0.5%
2022$7,472+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,940DeedBook 17542, Page 1732Recorded7/22/2019

Property Sale

Sale
$193,240
DeedBook 10956, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$408,000
DeedBook 10325, Page 78

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 5287, Page 176

Property Sale

Sale
$778,800
DeedBook 4494, Page 359