Skip to content

69 Windward DrBarnegat, NJ 08005

Built 1977

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 12, 2023

Property Information

Block114.49
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,872
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,800
41%
Improvement Value:$100,500
59%
Total Assessment$170,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,070+2.3%
2024$4,957+3.8%
2023$4,775+0.5%
2022$4,753+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,872DeedBook 19465, Page 1023Recorded8/22/2023

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 15563, Page 1464

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 11118, Page 872

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 4842, Page 423

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 4473, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 1977