Skip to content

12 Midway CtBarnegat, NJ 08005

Built 1978

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jun 2, 1988

Property Information

Block114.49
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,632
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
42%
Improvement Value:$96,700
58%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,713+2.4%
2024$4,603+4.0%
2023$4,424+0.5%
2022$4,403+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4668, Page 732

Property Built

Built

Year Built: 1978