Skip to content

95 Windward DrBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
May 2, 2023

Property Information

Block114.49
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,180
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
47%
Improvement Value:$77,200
53%
Total Assessment$145,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,337+8.7%
2024$3,991+4.1%
2023$3,835+0.5%
2022$3,816+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,180DeedBook 19381, Page 1369Recorded5/18/2023

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5484, Page 921

Property Sale

Sale
$29,480
DeedBook 3429, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1974