Skip to content

101 Windward DrBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Oct 14, 1988

Property Information

Block114.49
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG/133
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,292
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
48%
Improvement Value:$74,300
52%
Total Assessment$143,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,260+2.3%
2024$4,166+3.8%
2023$4,013+0.5%
2022$3,994+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4710, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1974