Skip to content

2 Cannonball DrBarnegat, NJ 08005

Built 2000

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Nov 10, 2005

Property Information

Block114.49
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,416
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,200
32%
Improvement Value:$189,600
68%
Total Assessment$278,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,300+2.3%
2024$8,116+3.8%
2023$7,818+0.5%
2022$7,781+3.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 12934, Page 1689

Property Sale

Sale
$163,120
DeedBook 10244, Page 1384

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 5287, Page 176

Property Sale

Sale
$778,800
DeedBook 4494, Page 359