Skip to content

12 Cannonball DrBarnegat, NJ 08005

Built 2001

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Nov 20, 2003

Property Information

Block114.49
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG/16
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,506
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,200
37%
Improvement Value:$146,100
63%
Total Assessment$233,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,945+2.3%
2024$6,791+3.8%
2023$6,542+0.5%
2022$6,511+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 11889, Page 228

Property Sale

Sale
$159,590
DeedBook 10362, Page 1113

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$391,000
DeedBook 10056, Page 812

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 5287, Page 176

Property Sale

Sale
$778,800
DeedBook 4494, Page 359