Skip to content

11 Teakwood LaBarnegat, NJ 08005

Built 2008

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
Nov 12, 2019

Property Information

Block114.50
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16.5
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML3
Sq Footage1,840
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,400
31%
Improvement Value:$178,000
69%
Total Assessment$256,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,633+2.3%
2024$7,464+3.8%
2023$7,189+0.9%
2022$7,123+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$273,000
Sq Ft1,840DeedBook 17685, Page 354Recorded11/18/2019

Property Sale

Sale
$298,115
DeedBook 14163, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 2008