Skip to content

20 Teakwood LaBarnegat, NJ 08005

Built 2007

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Oct 27, 2011

Property Information

Block114.50
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16.5
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML3
Sq Footage1,853
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,600
32%
Improvement Value:$172,500
68%
Total Assessment$252,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,505+2.3%
2024$7,339+3.8%
2023$7,069+0.5%
2022$7,036+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 15026, Page 1798

Property Sale

Sale
$335,715
DeedBook 13851, Page 962

Property Built

Built

Year Built: 2007