Skip to content

8 Teakwood LaBarnegat, NJ 08005

Built 2009

Last Sale Price
$319,931
Last Sale Date
May 28, 2009

Property Information

Block114.50
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16.5
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML3
Sq Footage2,533
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,400
29%
Improvement Value:$196,600
71%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,187+2.3%
2024$8,005+3.8%
2023$7,711+0.5%
2022$7,675+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$319,931
DeedBook 14311, Page 1324

Property Built

Built

Year Built: 2009