Skip to content

72 Lamp Post DrBarnegat, NJ 08005

Built 2007
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 19, 2014

Property Information

Block114.50
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16.5
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML3
Sq Footage2,343
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,400
28%
Improvement Value:$200,900
72%
Total Assessment$279,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,315+2.3%
2024$8,130+3.8%
2023$7,832+0.5%
2022$7,795+1.5%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-005221-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$370,040
DeedBook 13885, Page 464

Property Built

Built

Year Built: 2007