Skip to content

54 Lamp Post DrBarnegat, NJ 08005

Built 2007

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Nov 19, 2016

Property Information

Block114.50
Lot54
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16.5
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML3
Sq Footage1,720
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,400
32%
Improvement Value:$163,400
68%
Total Assessment$241,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,198+2.3%
2024$7,039+3.8%
2023$6,780+0.5%
2022$6,749+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 16588, Page 59Recorded12/2/2016

Property Sale

Sale
$323,115
DeedBook 13863, Page 1072

Property Built

Built

Year Built: 2007