Skip to content

48 Starboard AveBarnegat, NJ 08005

Built 2007

Last Sale Price
$293,965
Last Sale Date
Dec 21, 2007

Property Information

Block114.51
Lot4.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16.5
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML3
Sq Footage1,720
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,400
34%
Improvement Value:$152,300
66%
Total Assessment$230,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,868+2.3%
2024$6,716+3.8%
2023$6,469+0.5%
2022$6,439+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$293,965
DeedBook 13893, Page 274

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 13791, Page 1502

Property Built

Built

Year Built: 2007