Skip to content

10 Potomac AveBarnegat, NJ 08005

Built 1977

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 7, 2021

Property Information

Block114.52
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,130
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,100
31%
Improvement Value:$45,400
69%
Total Assessment$65,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,950+2.3%
2024$1,907+3.8%
2023$1,837+0.5%
2022$1,828+1.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$270,000
Sq Ft1,130DeedBook 18538, Page 983Recorded6/18/2021

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$115,900
DeedBook 12084, Page 501

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 10692, Page 1123

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 10170, Page 817

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4160, Page 997

Property Built

Built

Year Built: 1977