Skip to content

98 Lexington BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1978

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 7, 2021

Property Information

Block114.53
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,130
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
31%
Improvement Value:$45,400
69%
Total Assessment$65,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,959+2.3%
2024$1,915+3.8%
2023$1,845+0.5%
2022$1,836+1.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$270,000
Sq Ft1,130DeedBook 18538, Page 983Recorded6/18/2021

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 12301, Page 1717

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 10528, Page 873

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 10051, Page 1712

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 5448, Page 728

Property Sale

Sale
$39,500
DeedBook 4304, Page 447

Property Built

Built

Year Built: 1978