Skip to content

3 Sterling LaBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$265,100
Last Sale Date
Jun 29, 2004

Property Information

Block114.54
Lot21.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML3
Sq Footage2,515
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,300
28%
Improvement Value:$247,700
72%
Total Assessment$344,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,241+2.3%
2024$10,014+3.8%
2023$9,646+0.5%
2022$9,601+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,100
DeedBook 12186, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 11549, Page 1128