Skip to content

2 Sterling LaBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 14, 2018

Property Information

Block114.54
Lot21.16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML3
Sq Footage2,527
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,800
27%
Improvement Value:$252,900
73%
Total Assessment$348,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,381+2.3%
2024$10,151+3.8%
2023$9,778+0.5%
2022$9,732+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,527DeedBook 17153, Page 1604Recorded6/22/2018

Property Sale

Sale
$357,000
DeedBook 14566, Page 1391

Property Sale

Sale
$397,150
DeedBook 12794, Page 655

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 11549, Page 1128