Skip to content

3 Southwind CtBarnegat, NJ 08005

Built 1994

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 13, 2018

Property Information

Block114.54
Lot22.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,136
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
34%
Improvement Value:$182,700
66%
Total Assessment$275,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,208+2.3%
2024$8,026+3.8%
2023$7,731+0.5%
2022$7,695+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,136DeedBook 17089, Page 972Recorded4/19/2018

Property Sale

Sale
$123,900
DeedBook 5200, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5072, Page 409