Skip to content

5 Southwind CtBarnegat, NJ 08005

Built 1994

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Jun 8, 2017

Property Information

Block114.54
Lot22.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,404
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,500
45%
Improvement Value:$113,500
55%
Total Assessment$208,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,192+2.3%
2024$6,055+3.8%
2023$5,832+0.5%
2022$5,805+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 16768, Page 1431Recorded6/14/2017

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 15373, Page 77

Property Sale

Sale
$274,000
DeedBook 13865, Page 639

Property Sale

Sale
$121,900
DeedBook 5180, Page 960

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5072, Page 409