Skip to content

15 Southwind CtBarnegat, NJ 08005

Built 1994

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 21, 2021

Property Information

Block114.54
Lot22.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description2SF1G/1631
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,553
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,500
45%
Improvement Value:$118,500
55%
Total Assessment$217,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,460+2.3%
2024$6,317+3.8%
2023$6,085+0.5%
2022$6,056+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,553DeedBook 18566, Page 522Recorded7/7/2021

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 12791, Page 317

Property Sale

Sale
$121,900
DeedBook 5198, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5072, Page 409