Skip to content

2 Southwind CtBarnegat, NJ 08005

Built 1994

Last Sale Price
$198,000
Last Sale Date
Jul 18, 2014

Property Information

Block114.54
Lot22.16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,624
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
43%
Improvement Value:$129,800
57%
Total Assessment$228,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,811+2.3%
2024$6,660+3.8%
2023$6,416+0.5%
2022$6,386+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$198,000

From:

To:

Sq Ft1,624DeedBook 15854, Page 1414Recorded7/22/2014

Property Sale

Sale
$121,500
DeedBook 5697, Page 542

Property Sale

Sale
$125,450
DeedBook 5140, Page 777

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5072, Page 409