Skip to content

21 Shelli TerrBarnegat, NJ 08005

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Feb 13, 2026

Property Information

Block114.56
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G/
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,436
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
45%
Improvement Value:$100,700
55%
Total Assessment$184,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,499+2.3%
2024$5,377+1.3%
2023$5,308+0.5%
2022$5,283+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft1,436DeedBook 20291, Page 951Recorded2/20/2026

Property Sale

Sale
$390,100
Sq Ft1,328DeedBook 19535, Page 910Recorded11/13/2023

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,400DeedBook 19110, Page 1869Recorded7/25/2022

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 5763, Page 828

Property Sale

Sale
$76,955
DeedBook 5457, Page 12

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 5115, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$725,100
DeedBook 5019, Page 284