Skip to content

29 Shelli TerrBarnegat, NJ 08005

Built 1989

Last Sale Price
$96,500
Last Sale Date
Jan 25, 2011

Property Information

Block114.56
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description2SF1AG/
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,804
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
40%
Improvement Value:$126,500
60%
Total Assessment$210,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,267+2.3%
2024$6,128+3.8%
2023$5,902+0.5%
2022$5,875+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$96,500
DeedBook 14839, Page 1286

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook 5727, Page 204

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5048, Page 866

Property Sale

Sale
$725,100
DeedBook 5019, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1989