Skip to content

13 Shelli TerrBarnegat, NJ 08005

Built 1993

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Jan 4, 2017

Property Information

Block114.56
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description2SF1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,156
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,800
42%
Improvement Value:$116,900
58%
Total Assessment$200,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,975+2.3%
2024$5,842+3.8%
2023$5,628+0.5%
2022$5,602+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$138,000

From:

To:

Sq Ft2,156DeedBook 16643, Page 160Recorded1/27/2017

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 5069, Page 741

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$725,100
DeedBook 5019, Page 284