Skip to content

16 Shelli TerrBarnegat, NJ 08005

Built 1994

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 31, 2017

Property Information

Block114.57
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1AG/
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,628
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
42%
Improvement Value:$116,000
58%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,954+2.3%
2024$5,822+3.8%
2023$5,608+0.5%
2022$5,582+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,628DeedBook 16860, Page 1400Recorded9/6/2017

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5153, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$725,100
DeedBook 5019, Page 284