Skip to content

24 Tara LaBarnegat, NJ 08005

Built 1989

Last Sale Price
$263,000
Last Sale Date
Jun 8, 2009

Property Information

Block114.57
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1.5SF/1AG/
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,758
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,300
40%
Improvement Value:$126,400
60%
Total Assessment$210,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,273+2.3%
2024$6,133+3.8%
2023$5,908+0.5%
2022$5,881+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 14327, Page 296

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 11676, Page 1361

Property Sale

Sale
$103,500
DeedBook 5054, Page 474

Property Sale

Sale
$725,100
DeedBook 5019, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1989