Skip to content

43 Tara LaBarnegat, NJ 08005

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2022

Property Information

Block114.58
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,976
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
40%
Improvement Value:$130,800
60%
Total Assessment$217,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,463+2.3%
2024$6,320+3.8%
2023$6,087+0.5%
2022$6,059+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$267,500
DeedBook 12191, Page 692

Property Sale

Sale
$144,900
DeedBook 10267, Page 1842

Property Sale

Sale
$120,600
DeedBook 5090, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$725,100
DeedBook 5019, Page 284