Skip to content

117 Freedom Hills DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2010

Last Sale Price
$350,883
Last Sale Date
Nov 30, 2010

Property Information

Block114.59
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML-3
Sq Footage2,721
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,500
26%
Improvement Value:$263,500
74%
Total Assessment$355,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,568+2.3%
2024$10,334+3.8%
2023$9,954+0.5%
2022$9,908+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,883
DeedBook 14760, Page 1921

Property Built

Built

Year Built: 2010