Skip to content

115 Freedom Hills DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2010

Last Sale Price
$353,012
Last Sale Date
Aug 24, 2010

Property Information

Block114.59
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML-3
Sq Footage2,959
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
25%
Improvement Value:$267,100
75%
Total Assessment$358,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,661+2.3%
2024$10,424+3.8%
2023$10,041+0.5%
2022$9,995+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$353,012
DeedBook 14679, Page 1260

Property Built

Built

Year Built: 2010