Skip to content

103 Freedom Hills DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2010

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2021

Property Information

Block114.59
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML-3
Sq Footage2,522
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
29%
Improvement Value:$228,200
71%
Total Assessment$319,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,503+3.1%
2024$9,213+3.8%
2023$8,875+0.5%
2022$8,834+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,522DeedBook 16065, Page 1329Recorded4/28/2015

Property Sale

Sale
$337,112
DeedBook 14742, Page 1118

Property Built

Built

Year Built: 2010