Skip to content

77 Freedom Hills DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2008

Last Sale Price
$528,055
Last Sale Date
Aug 19, 2008

Property Information

Block114.59
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML-3
Sq Footage3,243
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,800
25%
Improvement Value:$286,600
75%
Total Assessment$382,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,384+2.3%
2024$11,132+3.8%
2023$10,723+0.5%
2022$10,673+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$528,055
DeedBook 14105, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 2008