Skip to content

63 Freedom Hills DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2008

Last Sale Date
Jun 19, 2021

Property Information

Block114.59
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML-3
Sq Footage3,225
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,800
24%
Improvement Value:$296,900
76%
Total Assessment$390,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,631+2.3%
2024$11,373+3.8%
2023$10,955+5.1%
2022$10,424+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$557,391
DeedBook 13941, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 2008