Skip to content

57 Freedom Hills DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2007

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jan 30, 2014

Property Information

Block114.59
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML-3
Sq Footage2,715
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,800
28%
Improvement Value:$239,700
72%
Total Assessment$331,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,869+2.3%
2024$9,650+3.8%
2023$9,295+0.5%
2022$9,252+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,715DeedBook 15747, Page 677Recorded2/19/2014

Property Sale

Sale
$469,177
DeedBook 13853, Page 1985

Property Built

Built

Year Built: 2007