Skip to content

122 Freedom Hills DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2009

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
May 14, 2021

Property Information

Block114.59
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML-3
Sq Footage3,165
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,500
26%
Improvement Value:$280,400
74%
Total Assessment$378,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,280+2.3%
2024$11,030+3.8%
2023$10,624+0.5%
2022$10,575+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft3,165DeedBook 18521, Page 720Recorded6/9/2021

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft3,225DeedBook 16580, Page 1488Recorded11/28/2016

Property Sale

Sale
$507,636
DeedBook 14219, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 2009