Skip to content

1 Rifle CtBarnegat, NJ 08005

Built 2008

Last Sale Price
$133,326
Last Sale Date
Aug 26, 2008

Property Information

Block114.60
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG/
Dwellings1
ZoningML-3
Sq Footage1,189
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,600
37%
Improvement Value:$83,600
63%
Total Assessment$133,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,965+2.3%
2024$3,877+3.8%
2023$3,735+0.5%
2022$3,718+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$133,326
DeedBook 14111, Page 1605

Property Built

Built

Year Built: 2008