Skip to content

74 Freedom Hills DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2007

Last Sale Price
$92,632
Last Sale Date
Oct 19, 2007

Property Information

Block114.61
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningML-3
Sq Footage1,199
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,600
54%
Improvement Value:$43,000
46%
Total Assessment$92,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,757+2.3%
2024$2,696+3.8%
2023$2,597+0.5%
2022$2,584+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$92,632
DeedBook 13820, Page 1140

Property Built

Built

Year Built: 2007