Skip to content

58 Freedom Hills DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2007

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 18, 2009

Property Information

Block114.62
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningML-3
Sq Footage2,192
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,800
29%
Improvement Value:$222,500
71%
Total Assessment$313,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,327+2.3%
2024$9,120+3.8%
2023$8,785+0.5%
2022$8,744+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$451,009
DeedBook 13780, Page 1765

Property Built

Built

Year Built: 2007