Skip to content

36 Freedom Hills DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2007

Last Sale Date
Mar 18, 2009

Property Information

Block114.63
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class17
Description2864
Dwellings1
ZoningML-3
Sq Footage2,864
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,500
25%
Improvement Value:$286,300
75%
Total Assessment$381,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,366+2.3%
2024$11,114+3.8%
2023$10,706+0.5%
2022$10,656+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 14273, Page 279

Property Sale

Sale
$505,913
DeedBook 13789, Page 1115

Property Built

Built

Year Built: 2007