Skip to content

22 Freedom Hills DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2007

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 23, 2010

Property Information

Block114.63
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage4,194
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,300
21%
Improvement Value:$358,900
79%
Total Assessment$454,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,522+2.3%
2024$13,222+3.8%
2023$12,736+0.5%
2022$12,677+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$711,938
DeedBook 13593, Page 1002

Property Built

Built

Year Built: 2007