Skip to content

28 Freedom Hills DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Last Sale Price
$649,113
Last Sale Date
Dec 21, 2006

Property Information

Block114.63
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage4,998
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,300
20%
Improvement Value:$385,000
80%
Total Assessment$479,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,269+2.3%
2024$13,952+3.8%
2023$13,440+0.5%
2022$13,377+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$649,113
DeedBook 13479, Page 968

Property Built

Built

Year Built: 2006