Skip to content

138 Rockrimmon BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2013

Last Sale Price
$400,629
Last Sale Date
Mar 29, 2013

Property Information

Block114.66
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,024
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,600
31%
Improvement Value:$221,600
69%
Total Assessment$321,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,562+2.3%
2024$9,350+3.8%
2023$9,006+0.5%
2022$8,965+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,629
DeedBook 15493, Page 1294

Property Built

Built

Year Built: 2013