Skip to content

124 Rockrimmon BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2014

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Dec 5, 2019

Property Information

Block114.66
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,302
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,200
24%
Improvement Value:$318,200
76%
Total Assessment$419,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,486+2.3%
2024$12,209+3.8%
2023$11,760+5.1%
2022$11,186+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000
Sq Ft3,302DeedBook 17715, Page 168Recorded12/11/2019

Property Sale

Sale
$407,660

From:

To:

DeedBook 15919, Page 706Recorded10/17/2014

Property Sale

Sale
$126,000

From:

To:

DeedBook 15846, Page 760Recorded7/11/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014