Skip to content

116 Rockrimmon BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2009

Owner
---
Last Sale Price
$612,500
Last Sale Date
Oct 24, 2025

Property Information

Block114.66
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,283
Acreage0.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,200
27%
Improvement Value:$273,800
73%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,164+2.3%
2024$10,916+3.8%
2023$10,515+0.5%
2022$10,466+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$612,500
Sq Ft2,283DeedBook 20209, Page 1899Recorded11/26/2025

Property Sale

Sale
$402,500

From:

To:

Sq Ft2,283DeedBook 16616, Page 509Recorded12/29/2016

Property Sale

Sale
$419,965
DeedBook 14486, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 2009