Skip to content

2 Brixam CornerBarnegat, NJ 08005

Built 2012

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Jul 19, 2021

Property Information

Block114.66
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,626
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,200
22%
Improvement Value:$371,000
78%
Total Assessment$473,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,087+2.3%
2024$13,775+5.3%
2023$13,083+0.5%
2022$13,023+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000
Sq Ft3,626DeedBook 18588, Page 1073Recorded7/20/2021

Property Sale

Sale
$480,640
DeedBook 15260, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 2012