Skip to content

129 Rockrimmon BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2013

Last Sale Price
$421,250
Last Sale Date
Jul 14, 2016

Property Information

Block114.67
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,976
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,200
26%
Improvement Value:$282,100
74%
Total Assessment$381,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,351+2.3%
2024$11,100+3.8%
2023$10,692+0.5%
2022$10,642+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$421,250

From:

To:

Sq Ft2,976DeedBook 16452, Page 35Recorded7/19/2016

Property Sale

Sale
$411,393

From:

To:

Sq Ft3,056DeedBook 15667, Page 1879Recorded10/22/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013