Skip to content

887 West Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 2007
Commercial

Last Sale Price
$7,800,000
Last Sale Date
Mar 19, 2018

Property Information

Block114
Lot2.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class10
DescriptionWALGREENS
Dwellings2
ZoningTCCN
Sq Footage13,041
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,635,000
51%
Improvement Value:$1,642,600
51%
Total Assessment$3,227,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$96,086-3.7%
2024$99,777+3.8%
2023$96,110+0.5%
2022$95,664+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$7,800,000

From:

To:

Sq Ft13,041DeedBook 17097, Page 1962Recorded4/27/2018

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$3,000,000
DeedBook 13392, Page 1579