Skip to content

859 West Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1986
Commercial

Last Sale Price
$3,575,000
Last Sale Date
Nov 26, 2013

Property Information

Block114
Lot4.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description2SCB
Dwellings1
ZoningTCCN
Sq Footage37,788
Acreage4.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,764,000
42%
Improvement Value:$2,436,000
58%
Total Assessment$4,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$125,034+2.3%
2024$122,262+3.8%
2023$117,768+0.5%
2022$117,222-31.4%
Property History

Property Sale

Sale
$3,575,000

From:

To:

Sq Ft37,788DeedBook 15707, Page 1556Recorded12/13/2013

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 4296, Page 569