Skip to content

1 Erin Way Drainage BasinBarnegat, NJ 08005

Vacant Land

Last Sale Price
$2,275,000
Last Sale Date
Jul 27, 2021

Property Information

Block114
Lot8.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage3.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$15,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$464+2.2%
2024$454+3.8%
2023$437+0.5%
2022$435+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,275,000
DeedBook 18708, Page 533