Skip to content

895 West Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1996
Commercial

Last Sale Price
$2,297,025
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block115.01
Lot2.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class10
DescriptionRITEAID #259991
Dwellings1
ZoningTCCN
Sq Footage9,991
Acreage3.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,105,800
66%
Improvement Value:$572,200
34%
Total Assessment$1,678,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,954-14.2%
2024$58,220+3.8%
2023$56,080+0.5%
2022$55,820+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$2,297,025
Sq Ft9,991DeedBook 18359, Page 628Recorded3/10/2021

Property Sale

Sale
$2,022,283

From:

To:

Sq Ft9,991DeedBook 15834, Page 94Recorded6/25/2014

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 5297, Page 630

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 5217, Page 709

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4519, Page 556